W piątek, 13 października, w Dębicy i dwa dni później w Rzeszowie będzie można obejrzeć sztukę „Goldhammera 5. Opowieści z Tarnowa”. Spektakl został przygotowany przez Fundację Na Szlaku Sztuk oraz Latający Teatr Kantorowi w ramach programu OFF POLSKA 2023 Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Wcześniej spektakl mogli oglądnąć mieszkańcy Tarnowa.
„Goldhammera 5. Opowieści z Tarnowa” to projekt artystyczny stworzony z myślą o przywołaniu, zatrzymaniu i utrwaleniu w pamięci opowieści i wspomnień dawnego Tarnowa.
Tematem spektaklu wybranym do opowiedzenia pewnej historii jest miasto oraz jego żydowscy mieszkańcy. Główną osią spektaklu stała się autentyczna historia rodziny Stramerów, z powieści Mikołaj Łozińskiego ”Stramer”. Historia rodziny Nathana i Rywki, z ich tęsknotami, naturą i motywami podejmowanych decyzji. Rodziny, która nie przeczuwała rodzącego się nacjonalizmu i zbliżającego się końca ich świata.
W sztuce zwracają również uwagę artystyczna wizja zdarzeń sprzed stu lat, malutkie fotokolaże, jak fotografie kolodionowe przywołujące na myśl zdjęcia oglądane w fotoplastykonie, oraz muzyka klezmerska grana na żywo.
Spektakl ten mieszkańcy Tarnowa mieli możliwość oglądnąć w sierpniu, teraz zostanie zaprezentowany także w Dębicy i Rzeszowie w dniach 13 i 15 października.
![Własnoręcznie ratują pozostałości po Zamku Tarnowskich na Górze św. Marcina [ZDJĘCIA] Zbieranie cegieł zamek](https://www.temi.pl/wp-content/uploads/2026/04/Zbieranie-cegiel-zamek-10-218x150.jpg)


![Rozpoczęły się Targi Pracy i Innowacji Tarnowskich – ITAR 2026 [ZDJĘCIA] Targi Pracy 2026](https://www.temi.pl/wp-content/uploads/2026/04/Targi-Pracy-2026-11-218x150.jpg)

![Prace przy „Szczucince” rozpoczęli od wycinki dzikiej zieleni [ZDJĘCIA] Stacja Dąbrowa Tarnowska 2026](https://www.temi.pl/wp-content/uploads/2026/04/Stacja-Dabrowa-Tarnowska-2026-5-218x150.jpg)


















