
Spektakl opowiadający m.in. o poszukiwaniu własnej tożsamości oraz o problemach bycia niezrozumianym przez otoczenie, przygotowany przez osoby niesłyszące, niedosłyszące oraz słyszące, pokazany zostanie w Centrum Sztuki Mościce. Przedstawienie „Wojna w niebie” będzie można zobaczyć 13 września.
W ramach projektu „Małopolska. Kultura Wrażliwa” finansowanego z budżetu województwa małopolskiego, powstał spektakl „Wojna w niebie”, przygotowany wspólnie przez osoby niesłyszące, niedosłyszące i słyszące. Istotne jest pokazanie w ten sposób, że teatr może być przestrzenią spotkania różnych światów, że język sztuki może być uniwersalny. Osoby głuche są bardzo często wykluczone ze świata kultury jako twórcy, a dopuszczone zwykle w roli odbiorców. „Wojna w niebie” pokazuje, że osoby z poważnym deficytem słuchu mogą być głównymi twórcami np. spektaklu, sprawdzają się w roli aktorów.
Scenariusz spektaklu oparto na utworze „Wojna w niebie” Josepha Chaikina. Autor rozprawia w nim nad bytem człowieka, istoty, w której rozgrywa się ustawiczna walka dobra ze złem, chęć zrozumienia własnego istnienia i istnienia siły, która sprawia, że ciągle czegoś poszukujemy. Joseph Chaikin był zarówno aktorem, jak i reżyserem, dramaturgiem i pedagogiem. Podczas jednej z operacji doznał udaru, czego skutkiem było porażenie lewej półkuli mózgu i afazja. „Wojna w niebie” była efektem jego pracy na drodze do wyjścia z choroby. Po udarze musiał na nowo uczyć się żyć i mówić. Tekst jest świadectwem pracy autora nad sobą, a także próbą jego mierzenia się z tematyką śmierci.
Agnieszka Górowska-Madejczyk przetłumaczyła tekst na Polski Język Migowy, zachowując jego poetycką formę. Spektakl opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości, problemach bycia niezrozumianym przez otoczenie i trudnościach społecznych wynikających z barier komunikacyjnych. Spektakl wyreżyserowała Dominika Feiglewicz, absolwentka m.in. PWST w Krakowie (kierunek aktorstwo dramatyczne), pomysłodawczyni i realizatorka warsztatów teatralnych dla głuchych i słyszących.
Przedstawienie „Wojna w niebie” będzie można zobaczyć 13 września o godz. 18 w Centrum Sztuki Mościce. Wystąpią Dominika Kozłowska, Patrycja Nosowicz, Rafał Bołdys i Krystian Maligłówka; usłyszymy również głos Krzysztofa Globisza. Trwający godzinę spektakl będzie zrozumiały zarówno dla osób niesłyszących i niedosłyszących, jak i słyszących. Bilety w cenie 1 zł można kupować w kasie CSM oraz online.






















