W trosce o zdrowie

0
Upewnij sie ze jestes zdrowa
REKLAMA

Niebawem badanie można będzie wykonać przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Centrum Zdrowia Tuchów zakupiło bowiem pierwszy w subregionie tarnowskim w pełni cyfrowy mammograf. Przy wykorzystaniu tego urządzenia od lipca w placówce rusza program badań profilaktycznych. Są one bezpłatne i nie wymagają skierowania.
Badanie mammograficzne powinny co dwa lata wykonywać panie, które ukończyły 40 lat. Pacjentki po pięćdziesiątce winna obowiązywać reguła corocznej wizyty kontrolnej. Warto pamiętać, że podstawą pielęgnacji piersi jest comiesięczne samobadanie. Jednak głębiej umiejscowione guzki można wyczuć, gdy mają już około 2 cm. Tymczasem mammografia oraz czasami dopełniające ją badanie USG pozwalają wykryć już zmiany kilkumilimetrowe. Dzięki tak wczesnej diagnozie zwiększa się szansa całkowitego wyleczenia. Poddając się leczeniu w pierwszym stadium raka piersi, kuracja jest krótsza i lżejsza.
Do czynników podwyższających prawdopodobieństwo zachorowania należą: rak piersi rozpoznany przed 50. rokiem życia lub rak jajnika bądź trzonu macicy rozpoznany wśród najbliższych krewnych. Ryzyko podnosi także wczesna pierwsza miesiączka przed 12. rokiem życia oraz późna menopauza po 55. roku życia, jak i wcześniejsze leczenie z powodu zmian onkologicznych. Zmiany w piersiach są także częściej diagnozowane u bezdzietnych kobiet oraz tych, które urodziły dziecko po 35. roku życia. Tylko czasami rak piersi ma uwarunkowanie genetyczne. Oznacza to, że 90 proc. nowotworów występuje u kobiet, u których w rodzinie nikt nie chorował.
Mammografia nie wymaga szczególnego przygotowania. Warto pamiętać, by nie stosować w dniu badania dezodorantu lub zasypki czy pudru w diagnozowanych okolicach. Środki te mogą spowodować zmiany obrazu mammograficznego. Do badania warto też założyć wygodną i luźną odzież, którą można będzie szybko i łatwo zdjąć. Jeśli piersi są wrażliwe lub obolałe, należy unikać w jakiejkolwiek postaci kofeiny na dwa dni przed badaniem.
Rak piersi pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W zależności od stadium klinicznego zaawansowania wymaga leczenia operacyjnego, radioterapii lub leczenia systemowego w postaci chemioterapii lub hormonoterapii. Badanie mammograficzne wykonane u kobiet po menopauzie umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych w piersi w zakresie ponad 90 proc. przypadków.
Pacjentki będą otrzymywać imienne zaproszenia na badania. Jeżeli wynik będzie prawidłowy, do pacjentki trafi informacja, by kolejną mammografię wykonać za dwa lata. Kiedy podstawowe badanie wskaże prawdopodobieństwo zmian, wypisane zostanie skierowane do etapu diagnostyki pogłębionej. Prócz badania fizykalnego obejmuje on wykonanie mammografii uzupełniającej oraz w zależności od sytuacji także USG piersi. W niektórych przypadkach wykonana będzie także biopsja. Po tych badaniach – jeśli zajdzie taka potrzeba – pacjentka zostanie skierowana na odpowiednie leczenie.
Idea badań profilaktycznych polega na tym, że kierowane są do osób, które nie mają objawów choroby. Panie zgłaszające dolegliwości chorobowe w obrębie piersi powinny być zdiagnozowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, a nie w ramach programu przesiewowego. Dlatego pacjentki odczuwające jakiekolwiek niepokojące objawy, które nie są związane z fizjologią, powinny bezzwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego, ginekologa lub onkologa, by rozpocząć odpowiednie postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze