Tauron SEC: Michelsena zwycięski w Pardubicach. Tytuł dla Madsena

0
Żużel
LODZ 03.09.2022 SPEEDWAY EUROPE CHAMPIONSHIP INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA EUROPY SEC DOMINIK KUBERA, JANUSZ KOLODZIEJ, LEON MADSEN FOT JAREK PABIJAN 400mm.pl

W piątkowy wieczór odbyła się ostatnia runda Tauron SEC, czyli Indywidualnych Mistrzostw Europy na żużlu. W czeskich Pardubicach wygrał Mikkel Michelsen, zaś w całym cyklu Leon Madsen, który o punkt wyprzedził Janusza Kołodzieja

Na liście startowej tych zmagań znalazło się oczywiście 16 zawodników plus 2 rezerwowych. Polskę reprezentowali: Patryk Dudek, Dominik Kubera, Bartosz Smektała, Piotr Pawlicki i oczywiście lider cyklu – Janusz Kołodziej.

W klasyfikacji generalnej Kołodziej przed tymi zawodami miał 41 pkt i zaledwie punkt przewagi nad Leonem Madsenem, więc rywalizacja zapowiadała się naprawdę pasjonująco. Do punktacji liczą się bowiem punkty zdobywane w fazie zasadniczej oraz w wielkim finale, a nie punkty za miejsca.

Wyniki fazy zasadniczej:

1. Kubera (1,3,2,3,3)
4. Kołodziej (3,1,3,2,2)
9. Dudek (3,1,1,2,0)
10. Pawlicki (2,1,2,0,2)
16. Smektała (0,2,0,0,1)

W tej fazie najciekawiej zapowiadał się bieg 17. z udziałem Kołodzieja i Madsena, a także prowadzącego po dotychczasowych biegach Michelsena i Dudka, który w klasyfikacji generalnej przed tymi zawodami zajmował 3. miejsce.

Najlepiej ruszył Madsen i po zewnętrznej Michelesen, ale drugiego z Duńczyków zdołał na dystansie wyprzedzić Kołodziej, który do mety dojechał na 2. miejscu. Komplet punktów zgarnął Madsen, zaś po punkt sięgnął Michelsen. Taki rezultat oznaczał, że Dudek na pewno nie weźmie udziału w biegu barażowym. Oddalił się też brązowy medal. Punkt zdobyty przez Michelsena w finale oznaczałby, że to Duńczyk zająłby w klasyfikacji łącznej 3. miejsce.

W fazie zasadniczej najlepszy wynik osiągnął Dominik Kubera, który zgromadził 12 pkt. Tuż za nim sklasyfikowanym został Duńczyk Mikkel Michelsen.

Faza finałowa:

Bezpośredni awans do finału wywalczyła najlepsza dwójka. Kolejna czwórka o awans do decydującego biegu walczyła w barażu. W tym gronie znaleźli się: Leon Madsen, Janusz Kołodziej, Rasmus Jensen i Daniel Bewley.

W tej batalii najlepiej wystartował Madsen. Kołodziej znalazł się na 3. pozycji, a na dystansie wyprzedził go po wewnętrznej Jensen. Finalnie Polak dojechał na ostatnim miejscu. Wygrał Madsen, a do finału z 2. miejsca wskoczył jeszcze Brytyjczyk Bewley.

To znacznie skomplikowało sytuację Kołodzieja w kontekście mistrzostwa. Polak musiałby liczyć na potknięcie Madsena w finale, by marzyć o mistrzostwie.

W finale najlepiej ruszył Michelsen, a za nim jechał Madsen. Kubera po starcie znalazł się na ostatniej pozycji i jej już nie poprawił. Zmian na czele też nie było. Wygrał Michelsen, co dało mu też brąz całych mistrzostw. Madsen dojechał na 2. pozycji, która pozwoliła mu zdobyć tytuł mistrza Europy. Kołodziej w klasyfikacji łącznej zajął 2. miejsce ze stratą punktu.