REKLAMA

Od kilku lat mówi się o utworzeniu w Tarnowie Małopolskiego Centrum Winiarstwa. Pierwszy krok w kierunku projektu, który ma zostać zrealizowany na ziemiach dawnych właścicieli Tarnowa w Gumniskach został już poczyniony.

Na południowym stoku terenu przy dawnym pałacu Sanguszków, na siedmiu hektarach, zasadzonych zostanie 31,5 tys. krzewów winorośli. Na wieloletnią dzierżawę ziemi rozpisany został przetarg. Wygrało go Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy, które jako jedyne wyraziło zainteresowanie zbudowaniem winnicy. – To my, winiarze ze Stowarzyszenia, sami będziemy inwestować w winnicę. To świadome nawiązanie do historii, podkreślenie ciągłości tradycji tego miejsca – mówi Robert Beściak, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Docelowo w ramach utworzenia w Tarnowie Małopolskiego Centrum Winiarstwa gruntowną modernizację ma przejść także najbliższe otoczenie winnicy, w tym stary dworski spichlerz, który po przebudowie ma otrzymać nowe życie i funkcje.

Centrum Winiarstwa Tarnów
Przed modernizacją linii kolejowej mieszkańcy mieli możliwość przejścia dawną aleją dojazdową wzdłuż sadów do ul. Dąbrowskiego. Obecnie jest to niemożliwe ze względu na zamontowane ekrany akustyczne wzdłuż torów.

Z inwestycją wiele nadziei wiążą także sami mieszkańcy Gumnisk, którzy liczą na budowę ciągu pieszo-rowerowego łączącego ul. Sanguszków z al. Tarnowskich.

REKLAMA (2)

Więcej o przedsięwzięciu przeczytacie w najbliższym papierowym wydaniu tygodnika TEMI, a już dzisiaj zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć ukazującej miejsca, które w najbliższych latach mogą stanowić nową wizytówkę Gumnisk.

REKLAMA (3)

Zdjęcia: autor

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze