Motocykliści znaleźli przestrzeń dla swojej narracji, co budzi kontrowersje

0
pomnik motocykla w Bocheńcu
Michał Krzywda i Łucja | Fot. z archiwum domowego
REKLAMA

Na szczycie Bocheńca w Jadownikach, wzgórza od wieków związanego z historią regionu, stanął stalowy pomnik. Monumentalna makieta motocykla ma ponad trzy metry długości i półtora metra wysokości. Konstrukcja, na tle wieży widokowej i otwartego nieba, ma być – jak można było usłyszeć podczas odsłonięcia – symbolem pasji, wolności, odwagi i potrzeby bycia w drodze. Motocykliści znaleźli przestrzeń dla swojej narracji o wolności w miejscu ważnym krajobrazowo, co budzi kontrowersje.
Dla jednych pomnik to prowokacja – zderzenie współczesnej techniki z uświęconym kulturowo krajobrazem. – Nie jestem entuzjastą lokowania współczesnych elementów w środowisku tak mocno związanym z naszą historią, jak sąsiedztwo wczesnośredniowiecznego grodziska Wiślan – twierdzi Andrzej Szpunar, archeolog, były dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie i tamtejszej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Jest wiele innych miejsc, w których można realizować tego typu inicjatywy – wtóruje mu Eligiusz Dworaczyński, archeolog, który prowadził badania na terenie Bocheńca.

– Problemem jest to, że wiele współczesnych elementów małej architektury nie jest dobrze wkomponowanych w otaczającą przestrzeń – dodaje Damian Styrna, związany z ziemią brzeską artysta grafik i scenograf. – Miałem sporo wątpliwości już w momencie, kiedy na Bocheńcu, blisko grodziska, powstawała wieża widokowa. Trudno, żebym teraz pochwalał elementy związane ze współczesną kulturą w miejscu o tak dużej ekspozycji krajobrazowej – przekonuje. Dodaje również, że rozumie potrzebę poszukiwania przestrzeni dla takich wspólnot jak środowisko motocyklistów. – Problemem jest jednak lokalizacja. Bo Bocheniec to dziedzictwo historyczne i krajobraz kulturowy, który wymaga rozwagi – ocenia.
Warto wspomnieć, że pozwolenie na posadowienie pomnika wydały służby konserwatorskie. Choć stanął on w miejscu osady, która istniała na podgrodziu pradziejowego grodziska, została ona przebadana archeologicznie podczas prac przygotowawczych do budowy wieży.

REKLAMA (3)
To tylko fragment tekstu…
temi
REKLAMA (2)
Cały artykuł dostępny tylko dla subskrybentów.
Wykup nielimitowany dostęp BEZ REKLAM do wszystkich treści i wydań elektronicznych tygodnika TEMI już od 4 zł!
Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze