Wczoraj w bazylice katedralnej w Tarnowie w uroczystość Chrystusa Króla odprawiona została uroczysta msza z udziałem członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Podczas wydarzenia pośmiertnie odznaczono biskupa Karola Pękalę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ustanowione przez sejm Rzeczypospolitej w 1921 roku najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego odebrała przedstawicielka rodziny Anna Pękala-Capik.
Biskup Karol Pękala urodził się w Siołkowej w gminie Grybów w wielodzietnej rodzinie wiejskiej. – Był niezwykle utalentowanym, pobożnym i wrażliwym na ludzką biedę człowiekiem. W 1928 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował w Nowym Wiśniczu, następnie wśród Polonii we Francji. Od 1933 r. organizował w diecezji tarnowskiej Akcję Katolicką, a od 1937 r. kierował „Caritasem”. W czasie drugiej wojny światowej pomagał więźniom uwięzionym w obozach koncentracyjnych. Niósł pomoc również Żydom, za co otrzymał po wojnie podziękowanie od władz Diaspory Żydowskiej. W 1946 r. został biskupem pomocniczym. Dwukrotnie z polecenia prymasa Stefana Wyszyńskiego i Episkopatu Polski był wysłannikiem do USA, krajów zachodnich. Prosił o pomoc i z serca za nią dziękował. Dzięki Polonii i Kościołowi Polacy otrzymali ogromną pomoc materialną. W latach 1959-1962 był wikariuszem kapitulnym diecezji tarnowskiej. Inwigilowany przez aparat bezpieczeństwa nadal pomagał najuboższym – mówi tarnowski historyk Paweł Glugla.
Biskup Pękala zmarł tragicznie podczas kuracji w Bułgarii w 1968 roku. Na jego pogrzebie był obecny m.in. jego przyjaciel – kardynał Karol Wojtyła.
Został pochowany w krypcie kościoła pw. Św. Józefa i MB Fatimskiej w Tarnowie.