Odbywają się wybory prezydenckie, w których startuje 13 kandydatów. Jeżeli żaden z nich nie uzyska więcej niż połowy oddanych głosów, przeprowadzone zostanie ponowne głosowanie (II tura odbędzie się 1 czerwca). Lokale wyborcze czynne są od 7.00 do 21.00. Aby zagłosować, trzeba mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.
Głosować mogą osoby dorosłe – powyżej 18. roku życia, posiadające czynne prawo wyborcze. W stałych obwodach głosowania głosować mogą osoby zameldowane na pobyt stały oraz wpisane do niego na podstawie złożonego wcześniej wniosku o ujęcie w Centralnym Rejestrze Wyborców. Prócz stałych obwodów głosowania, funkcjonować będą również tzw. zamknięte, umiejscowione np. w Domach Pomocy Społecznej, szpitalach czy zakładach karnych.
Aby zagłosować, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem umożliwiający potwierdzenie tożsamości. To m.in. dowód osobisty, paszport, e-dowód w aplikacji mObywatel. Co ciekawe, jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, głosowanie w Polsce możliwe jest również na podstawie nieważnego dowodu osobistego – ważne, aby było w nim zdjęcie umożliwiające identyfikację wyborcy.
W wyborach prezydenckich, po potwierdzeniu tożsamości i potwierdzeniu odbioru karty własnoręcznym podpisem, każda osoba otrzyma jedną kartę do głosowania. Powinna być ona ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej oraz mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Nazwiska kandydatów na Prezydenta RP umieszczone będą na niej w kolejności alfabetycznej.
Żeby oddać ważny głos, trzeba postawić znak „X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata (czyli dwie linie przecinające się w obrębie kratki). Znak „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata lub jego brak oznacza, że głos będzie nieważny.