Więcej zarabiasz, więcej zapłacisz

0
mieszkania
REKLAMA

Ze względu na stosunkowo niski czynsz mieszkania komunalne cieszą się dużym zainteresowaniem. Aby móc zamieszkać w takim lokalu, należy spełniać kryteria określone w gminnej uchwale, przede wszystkim dochodowe. Chętnych w każdym razie nie brakuje i przy chronicznym niedostatku mieszkań lista oczekujących na nie wydłuża się. Wiele osób latami oczekuje na decyzję urzędników o przyznaniu lokum.
Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 21 kwietnia br., samorządy zyskają prawo do cyklicznej weryfikacji dochodów najemców lokali komunalnych – nie dotyczy to osób zajmujących mieszkania socjalne. Lokatorzy będą zobowiązani ujawnić zarobki z ostatnich trzech miesięcy w przeliczeniu na członków gospodarstwa domowego. Jeżeli średni miesięczny dochód na osobę przekroczy próg uchwalony przez radnych, to czynsz będzie mógł zostać podwyższony o kwotę tej nadwyżki.
Samorządy nie będą miały prawa ciągłego sprawdzania pensji lokatorów i zmieniania progów – weryfikacja i zmiana kryteriów dochodowych nie mogą być wprowadzane częściej niż co 2,5 roku. Wysokość progów i ewentualnych podwyżek czynszu nie jest z góry narzucona, wszystko zależy od decyzji samorządów. Jak to w praktyce będzie wyglądać, pokażą najbliższe miesiące.
Obecnie na mieszkanie od miasta oczekuje ponad 200 osób, większość z nich na lokale socjalne. Aktualnie obowiązujący w Tarnowie próg dochodowy dla starających się o komunalny dach nad głową wynosi: dla samotnych – 2 317,05 zł brutto, a w przypadku rodziny średni miesięczny dochód na głowę sięgać może maksymalnie 1 802,15 zł. Minimalne dochody, poniżej których starać się można o socjalne cztery kąty wynoszą odpowiednio: 1 029,80 zł oraz 514,90 zł.

***

REKLAMA (3)

Wysokość opłat za mieszkania komunalne ustala prezydent miasta. W Tarnowie maksymalna stawka czynszu wynosi 6,70 zł za metr kwadratowy. Jednak w mieście jest tylko jedno mieszkanie komunalne, w którym obowiązuje najwyższa opłata.
Średnia stawka czynszu w mieszkaniu komunalnym wynosi 5,26 zł za metr, a minimalna – 3,68 złotych. Brak instalacji wodociągowych w mieszkaniu komunalnym obniża czynsz o 10 proc., gdy nie ma urządzeń kanalizacyjnych – o 7 proc., centralnego ogrzewania i instalacji gazowej – o 13 proc. Jeśli mieszkanie nie posiada łazienki ani ubikacji lokatorzy płacą 9 proc. mniej, niższe czynsze płacą też osoby mieszkające w suterenie. Stawki mogą być obniżone maksymalnie o 45 proc.

REKLAMA (2)
Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze