Ukraiński order dla Konsula Honorowego Ukrainy

0
Ukraiński order dla Konsula Honorowego Ukrainy
Jurij Sawchuk, dyrektor Narodowego Muzeum Historii Ukrainy, konsul honorowy Bartłomiej Babuśka oraz Vladyslav Kravchenko, pułkownik Sił Zbrojnych Ukrainy, przedstawiciel Generalnego Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy
REKLAMA

Konsul Honorowy Ukrainy w Tarnowie Bartłomiej Babuśka został odznaczony Orderem „Za pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy”, przyznanym przez ministra obrony Ukrainy. Współpraca Konsulatu z Siłami Zbrojnymi UA trwa od 2016 roku, kiedy placówka pomogła wyposażyć szpital wojskowy w Charkowie, gdzie leczą się ranni z Donbasu.
Order „Za pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy” nie jest jedynym odznaczeniem, jakie w ostatnich latach otrzymał Konsul Honorowy Ukrainy w Tarnowie. W 2019 roku Bartłomiej Babuśka został wyróżniony odznaką „Za zasługi dla Sił Zbrojnych Ukrainy”, przyznaną przez Szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Współpraca Konsulatu z siłami zbrojnymi tego kraju trwa od 2016 roku, kiedy placówka pomogła wyposażyć szpital wojskowy w Charkowie, gdzie leczą się ranni z Donbasu.
– Natomiast od trzech lat prowadzimy wspólnie z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą oraz ks. Andrzejem Augustyńskim z Siemachy projekt dotyczący rehabilitacji psychologicznej personelu wojskowego, który wykonywał zadania w ramach grupy transportowo-poszukiwawczej w realizacji programu humanitarnego Sił Zbrojnych Ukrainy „EWAKUACJA 200” na terenie ATO – mówi Bartłomiej Babuśka.

REKLAMA (3)

Dzięki temu projektowi żołnierze ukraińscy wraz z rodzinami odwiedzają Małopolskę. Tu mogą poddać się bezpłatnej terapii psychologicznej w obiektach stowarzyszenia SIEMACHA w Odporyszowie, w gminie Żabno. Podczas pobytu w Polsce weterani działań wojennych mają również możliwość zwiedzania Małopolski.

REKLAMA (2)

– Uważam, że jako Polacy jes­teśmy winni wielką wdzięczność i solidarność narodowi ukraińskiemu, a w szczególności ukraińskiej armii, która w konflikcie zbrojnym na wschodzie broni nie tylko niepodległości i niezależności swojego kraju, ale także – a z naszego punktu widzenia może przede wszystkim – demokratycznych i europejskich wartości. Z dużą satysfakcją chcę podkreślić zrozumienie dla tego faktu polskich przedsiębiorców, działaczy samorządowych i polityków, dzięki którym możemy realizować nasze działania. W bieżącym roku w ramach projektu do Polski przyjadą kolejne grupy ukraińskich żołnierzy, tak więc nasza inicjatywa nie tylko jest kontynuowana, ale również rozwijana – uzupełnia konsul.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze