W ubiegły piątek na basenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbył się IX Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością. W dorocznych zawodach wystartowała ponad setka uczestników, którzy reprezentowali 24 organizacje z południowo‑wschodniej Polski. Sportowej rywalizacji towarzyszyły emocje, wysiłek i łzy wzruszenia.
Organizatorami IX Mityngu Pływackiego Osób z Niepełną Sprawnością były Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji w Tarnowie oraz tutejsza Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. – Możliwość kibicowania i oklaskiwania uczestników tych zawodów to okazja, aby przekonać się, że pokonywanie barier, przełamywanie własnych słabości i ograniczeń oraz toczona w duchu fair play rywalizacja stanowią wielką inspirację – mówiła prof. Jadwiga Laska, rektor tarnowskiej uczelni.
Wśród kobiet i mężczyzn zwycięzcami rywalizacji na 25 metrów stylem grzbietowym zostali Oliwia Szczerba z Tarnowa i Piotr Kasperczyk z Krakowa, a w stylu dowolnym na tym dystansie triumfowali Magdalena Kądziołka z Wadowic i Dawid Makówka z Krakowa. Szczerba i Makówka wygrali również zmagania na 50 metrów stylem dowolnym. Z kolei w sztafecie 3×14 metrów drużynowo triumfowała reprezentacja Warsztatu Terapii Zajęciowej w Korytnikach.
Wyniki nie były jednak najważniejsze, liczyła się możliwość rywalizacji i zarazem spotkania się. – To bardzo fajna zabawa, w której wszyscy są wygrani, bo zostali zakwalifikowani do zawodów. Mogą je wygrać, mogą być ostatni, ale najważniejsze, że wystartowali. Cieszę się, że mogę tu być – mówił Sebastian Kołodziej, jeden z uczestników. – Przyjeżdżam do Tarnowa dla swoich kolegów, których poznałem lata temu i spotykamy się kilka razy w roku na zawodach. Polubiliśmy się, zapraszamy się na mityngi do swoich miast i jesteśmy razem – dodawał inny startujący, Sławomir Kantor.
Podczas zmagań na basenie tarnowskiej PWSZ uczestnikom towarzyszyli m.in. trenerzy i opiekunowie, którzy z poruszeniem oglądali rywalizację osób z niepełną sprawnością. – Podziwiamy wysiłek, walkę z własnymi słabościami i lękami, obserwujemy autentyczną radość – mówi Marzena Szewczyk, trenerka z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. – Już sam udział w mityngu jest zwycięstwem, bo uczy współpracy, zdrowej rywalizacji, kształtowania relacji, daje ogromną motywację do dalszych ćwiczeń i przygotowywania się do kolejnych zawodów. Poza tym zacieśniają się więzi pomiędzy zawodnikami, trenerami oraz rodzicami.
Patronat honorowy nad IX Mityngiem Pływackim Osób z Niepełną Sprawnością objął Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. Organizatorzy już teraz zapowiadają, że w przyszłym roku odbędzie się jubileuszowa edycja zmagań, które na trwałe wrosły w sportowy pejzaż miasta. – Zgłaszają się dziesiątki organizacji, które chcą wziąć udział po raz pierwszy, bo słyszeli, że są to wyjątkowe zawody. Zgłaszają się także organizacje, które przyjeżdżają do nas od samego początku. To bardzo cieszy i daje nam siłę do działania. Z żalem musimy odmawiać, gdy limit uczestników zostaje osiągnięty – mówi Tomasz E. Wardzała, prezes zarządu Fundacji REPI.
























