Strona główna Tarnów - wiadomości Pędzące pojazdy utrudniają życie. Noga z gazu na os. Zielonym

Pędzące pojazdy utrudniają życie. Noga z gazu na os. Zielonym

0
Noga z gazu na osiedlu Zielonym w Tarnowie
Mieszkańcy osiedla Zielonego narzekają na kierowców nagminnie przekraczających dozwoloną prędkość
REKLAMA

Mieszkańcy bloków położonych między al. Jana Pawła II a ul. Marii Dąbrowskiej w Tarnowie skarżą się na kierowców, którzy za nic mają obowiązujące ograniczenia prędkości. To nie jedyne osiedle w mieście, gdzie pojawiają się tego typu problemy. Jak im zaradzić?

Uwaga! Za blokiem szarżują…

– Wychodząc z domu, trzeba mieć się na baczności. Wszystko przez nieodpowiedzialnych kierowców, dla których nie istnieje coś takiego jak strefa zamieszkania czy limit prędkości do 20 km/h. I nikt nie mówi tu o jeździe ponad przepisowe 10 czy nawet 20 km/h! Znaczne przekraczanie prędkości to poważne zagrożenie – zwłaszcza dla osób starszych i dzieci. Przy blokach działa wiele punktów usługowych i przedszkole. Szczególnie niebezpiecznie robi się nocą, po godz. 22–23 – interweniują mieszkańcy os. Zielonego, lokatorzy bloku nr 23.

– Od dłuższego czasu przyglądamy się problemowi. Możemy śmiało powiedzieć, że to głównie młodzi ludzie, którzy szukają aprobaty wśród znajomych. Pomijając fakt szybkiej jazdy, bardzo irytujący jest także generowany przez nich hałas. Ludzie po ciężkim dniu pracy potrzebują spokoju i snu. Szarża kierujących i ryk silników są szczególnie uciążliwe letnią porą, gdy większość ludzi ma otwarte okna i balkony. Sami niewiele z tym zdziałamy. Czy możemy liczyć na dodatkowe patrole policji? Może widok radiowozów wpłynąłby na wyobraźnię nieodpowiedzialnych kierowców? Czy rozważano montaż progów zwalniających na naszym osiedlu? – dopytują nasi rozmówcy.

REKLAMA (2)

Obecność mundurowych załagodzi uciążliwości?

O problem mieszkańców osiedla Zielonego zapytaliśmy rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. – Do tarnowskiej komendy wpływały zgłoszenia dotyczące przekraczania prędkości na drogach osiedlowych – w tym również w rejonie bloków nr 23 i 23A. Problem ten został uwzględniony w analizie zagrożeń i przekazany dzielnicowemu oraz funkcjonariuszom ogniwa patrolowo-interwencyjnego i Wydziału Ruchu Drogowego. Zachęcamy też mieszkańców do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie w sposób anonimowy można zgłaszać niepokojące zjawiska – w tym przekraczanie prędkości w dowolnym miejscu na terenie miasta i powiatu. Zgłoszenia te są każdorazowo weryfikowane przez funkcjonariuszy. Zapewniam, że wszelkie sygnały od mieszkańców są dla nas ważnym źródłem informacji i podstawą do podejmowania działań prewencyjnych i kontrolnych – zaznacza Kamil Wójcik, p.o. specjalisty Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Tarnowie.

Z analizy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wynika, że w rejonie os. Zielonego w ostatnich latach także zgłoszono incydenty dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości: w 2021 r. – dwa niepotwierdzone zdarzenia na wysokości bloku nr 26, w 2022 r. – jedno potwierdzone i wyeliminowane na ul. Marii Dąbrowskiej w pobliżu bloku nr 23A, w 2023 r. – trzy niepotwierdzone w rejonie budynku wielorodzinnego nr 26, trzy zgłoszenia niepotwierdzone w pobliżu bloków 23 i 23A oraz jedno zgłoszenie potwierdzone i wyeliminowane w okolicy bloku nr 23A. Od początku bieżącego roku na mapie zgłoszono już dwa sygnały niepotwierdzone – na ul. Marii Dąbrowskiej w okolicach bloku nr 23A.
– W najbliższym czasie policjanci będą częściej pojawiać się na osiedlu. Ich obecność pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców. Liczymy, że kierowcy kilka razy zastanowią się nad tym, czy warto dla punktów karnych i mandatu przekraczać obowiązującą tam prędkość – podkreśla Tomasz Marek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie.

Progi zwalniające nie rozwiążą problemu

Sugerowanym przez niektórych mieszkańców osiedla sposobem na walkę ze zbyt szybko jadącymi pojazdami są progi zwalniające. Za takim rozwiązaniem opowiada się jednak tylko niewielka część osób narzekających na nieodpowiedzialnych zmotoryzowanych. – Sam jestem kierowcą i z doświadczenia wiem, że wyniesienia nie zawsze się sprawdzają. W skrajnych przypadkach powodują jeszcze więcej huku. Większość takich konstrukcji jest też nietrwała. Można na nich uszkodzić podwozie i opony – komentuje jeden z naszych rozmówców.

REKLAMA (3)

Miejscy drogowcy potwierdzają, że wśród mieszkańców tarnowskich osiedli w ostatnim czasie zmniejsza się liczba osób popierających taką formę wymuszania ograniczenia prędkości na kierowcach. – Skuteczność progów zwalniających jest ograniczona – przyczynia się jedynie do punktowego spowolnienia ruchu i prędkości przejazdu. Obecnie nie mamy w planach montażu takich elementów na wspomnianym terenie. Utrzymujemy jedynie progi, które są już zamontowane – mówi Paweł Armatys, p.o. kierownika Działu Organizacji Ruchu Drogowego Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Na podstawie doświadczeń funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz analizy zgłoszeń z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, miejscami, w których najczęściej dochodzi do przekraczania prędkości, są ul. Lwowska, Krakowska, Słoneczna oraz al. Jana Pawła II. Do szczególnie niebezpiecznych incydentów – głównie z powodu nadmiernej prędkości – w ostatnim czasie dochodzi także na ul. Niedomickiej, między ul. Mroźną a Łęgiem Tarnowskim.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
0
Napisz komentarzx