W ostatnich dniach z południowej części Tarnowa zniknęło kilka okazałych drzew.
– Jeszcze kilka lat temu nasze osiedle uchodziło za jedno z najbardziej zielonych w Tarnowie. Sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy pod topór trafiły wiekowe, zdrowe drzewa, sadzone jeszcze za czasów Sanguszków. Masowa wycinka towarzyszyła przebudowie magistrali kolejowej. Od tamtej pory zamiast zieleni mamy widok na betonowe drogi, wiadukty i ekrany – utyskują nasi rozmówcy.
Niedawno z krajobrazu zniknęły kolejne drzewa. – Oprócz chorych drzew (tej wycinki nikt nie kwestionuje), usunięto jeden niezwykle okazały okaz na al. Tarnowskich, który naszym zdaniem miał predyspozycje do wpisania na listę pomników przyrody. Pod topór trafiło także imponujących rozmiarów drzewo przy ul. Gumniskiej. Kto za to odpowiada? – interweniują czytelnicy.
W przypadku jednego z drzew przy al. Tarnowskich naliczyliśmy ponad 70 słojów. Co było przyczyną usunięcia dorodnego okazu, który nie kolidował z istniejącą infrastrukturą drogową? – Jako urzędnicy nigdy nie kwapimy się do tego, by wskazywać drzewa do wycinki. Tak było i w tych przypadkach. Sprawę drzew na al. Tarnowskich zgłosił nam mieszkaniec sąsiedniej posesji. Faktycznie, okazały się chore. W jednym z nich wypróchnienie stwierdzono w wyższej części konaru i też stanowiło zagrożenie. W przypadku drzewa przy ul. Gumniskiej było ono już częściowo obumarłe i nie rokowało na odrodzenie – przekazał Stefan Piotrowski, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miasta Tarnowa.
Zgodę na wycinkę wydał Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Zdjęcia: Dawid Drwal
# TEMI, Tarnów wiadomości, Tarnów z ostatniej chwili, wycinka drzew w Gumniskach, wycinka drzew w Tarnowie, kolej wycinka drzew, betonoza w Tarnowie




















![Żywa szopka w Tarnowie już otwarta [ZDJĘCIA] Szopka 2025](https://www.temi.pl/wp-content/uploads/2025/12/Zywa-szopka-Tarnow-2025-10-100x70.jpg)

