Wycinka wierzb na placu zabaw w Tarnowie. Rodzice oburzeni, miasto mówi o zagrożeniu.

0
fot. Julia Kuczek
REKLAMA

Na placu zabaw przy ul. Bitwy pod Studziankami w Tarnowie zniknęły kilkudziesięcioletnie wierzby płaczące. Decyzja o ich wycince wywołała wyraźne emocje wśród mieszkańców – szczególnie rodziców, którzy na co dzień korzystają z tego miejsca.

– Te drzewa dawały cień i naprawdę nie były niebezpieczne – mówi jedna z matek spotkana na placu zabaw.
– W tym momencie latem będzie tu jak na patelni – dodaje, wskazując na nagrzewającą się przestrzeń pozbawioną naturalnej osłony.

Mieszkańcy podkreślają, że drzewa były stałym elementem tego miejsca od lat i pełniły nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim praktyczną – chroniły dzieci przed słońcem podczas zabawy.

REKLAMA (2)

Sprawa wzbudziła także reakcję lokalnego samorządu. Jak relacjonuje radny osiedla Jasna, Leszek Dzieński:

– Miasto w żaden sposób nie pytało rady osiedla ani nie informowało nas o planach wycinki.
Wysłaliśmy zapytanie do Urzędu Miasta Tarnowa – pytamy m.in. o opinię dendrologa i podstawy tej decyzji – komentuje wycinkę Dzieński

Z drugiej strony magistrat wskazuje na względy bezpieczeństwa jako kluczowy argument. W rozmowie z redakcją TEMI rzecznik prasowy urzędu, Wiktor Bochenek, wyjaśnia:

– Drzewa zagrażały bezpieczeństwu dzieci, co wykazała miejska komisja oraz zespół parków krajobrazowych, podpisując decyzję. W ciągu ostatnich trzech lat mieliśmy dwie sytuacje, gdzie na dziecko spadło drzewo lub duża gałąź. – tłumaczy decyzję rzecznik.

To właśnie te zdarzenia – jak podkreśla urząd – miały przesądzić o konieczności usunięcia wierzb.

REKLAMA (3)

Miasto zapewnia jednocześnie, że teren nie pozostanie pusty:

– W miejscu wyciętych drzew planowane są nowe nasadzenia – zaznacza Wiktor Bochenek.

 

Na razie jednak plac zabaw pozostaje bez cienia, a mieszkańcy czekają na dalsze wyjaśnienia i konkretne działania ze strony urzędu.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze