Młodzi ćwiczą u Paderewskiego

0
mlodzi pianisci
mlodzi-pianisci
REKLAMA

Centrum Paderewskiego Tarnów‑Kąśna Dolna, instytucja od wielu lat wspierająca szczególnie uzdolnioną młodzież, po raz kolejny udostępnia dworek w Kąśnej Dolnej, jedyną zachowaną posiadłość Ignacego Jana Paderewskiego, organizatorom Międzynarodowych Warsztatów Pianistycznych. Te warsztaty to jeden z elementów trwającej już kilka lat współpracy Centrum Paderewskiego i Instytutu Muzyki Polskiej w Los Angeles oraz kalifornijskiego miasta Paso Robles. Pierwsze warsztaty odbyły się w 2009 roku, kolejne w 2011. W międzyczasie młodzi zdolni pianiści z regionu tarnowskiego wzięli udział w Festiwalu Paderewskiego w Paso Robles.
W tegorocznych warsztatach, które trwają w Kąśnej Dolnej od 20 czerwca, bierze udział szóstka nastoletnich artystów pochodzących z Polski (uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie) oraz z ukraińskiego Chmielnika i Stanów Zjednoczonych.
– Zaplanowaliśmy indywidualne zajęcia fortepianowe, pracę nad warsztatem, techniczną stroną grania, interpretacją, trochę zajęć z zakresu muzyki kameralnej. Będą także wykłady z zakresu form muzycznych i historii muzyki – mówi Marek Żebrowski, pianista, kompozytor, dyrektor Polish Music Center w Kalifornii, który prowadzi warsztaty w Kąśnej Dolnej. Drugim prowadzącym zajęcia jest Lars Hoefs – wiolonczelista, pedagog, który koncertuje w wielu krajach świata.
Tydzień warsztatowy zakończy uroczysty recital w Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, który odbędzie się w sobotę 29 czerwca, dokładnie w 72. rocznicę śmierci Paderewskiego; początek o godz. 17.
Podczas koncertu „Mistrz i uczeń” wystąpią uczestnicy warsztatów oraz pedagodzy.
– W programie recitalu znajdzie się m.in. suita brazylijskiego kompozytora, którą wykona wiolonczelista Lars Hoefs, a ponieważ suita składa się z sześciu części, każdy z uczestników warsztatów zagra wspólnie z Larsem jedną część. Młodzi artyści zagrają również utwory Schumanna i Chopina, i zapewne coś jeszcze, ale musimy dokładnie rozeznać się w ich wiedzy i umiejętnościach. Również i ja wspólnie z Larsem wystąpię w tym koncercie. Wykonamy parę rarytasów polskiej muzyki, między innymi mało znaną serenadę Mieczysława Karłowicza na wiolonczelę i fortepian – dodaje Marek Żebrowski.
Uczestnicy Międzynarodowych Warsztatów Pianistycznych wystąpią dzień później w Czchowie, a 2 lipca w Krakowie, w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze