Tarnowskie Wodociągi są partnerem stowarzyszonym w transnarodowym projekcie DEEPWATER-CE, finansowanym w ramach programu Interreg Europa Środkowa. Z tej okazji dzisiaj odbyła się konferencja prasowa przybliżająca działania, które realizowane są w Świerczkowie. Wzięli w niej udział Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów i Sławomir Sitek, kierownik projektu.
Coraz częściej obserwowanym zjawiskiem na Starym Kontynencie są ekstremalne zjawiska pogodowe związane ze zmianami klimatycznymi. W ramach projektu DEEPWATER-CE Interreg Europa Środkowa siedmiu partnerów z pięciu krajów (Węgry, Niemcy, Polska, Słowacja, Chorwacja) łączy siły, by zminimalizować negatywne skutki zmian klimatu i zapewnić dostęp do wody dobrej jakości dla ludności, rolnictwa i gospodarki, poprzez rozpowszechnienie systemów dodatkowego zasilania wód podziemnych w krajach Europy środkowej i opracowanie wspólnej strategii zarządzania zasobami wodnymi.
Jak podkreślono w trakcie dzisiejszej konferencji, obszar ujęć wód podziemnych Świerczków stanowi jedyny polski obszar pilotażowy międzynarodowego projektu, w którym prowadzone są badania dotyczące dodatkowego zasilania wód podziemnych.
– Badania nad dodatkowym zasilaniem wód podziemnych prowadzone są w Polsce w różnych skalach, z różnym stopniem szczegółowości. Główne spektrum badań obejmujące zaawansowane badania terenowe, laboratoryjne i modelowe dotyczą ujęcia wód podziemnych „Świerczków” w Tarnowie, które należy do Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o. Prace badawcze prowadzone przez Uniwersytet Śląski w Katowicach we współpracy ze spółką Tarnowskie Wodociągi koncentrują się między innymi na dokładniejszym rozpoznaniu warunków hydrogeologicznych w rejonie ujęcia w celu optymalizacji istniejących już rozwiązań dodatkowego zasilania wód podziemnych, określenia możliwości zwiększenia wydajności ujęcia oraz przede wszystkim w celu określenia zalet w aspekcie ilościowym i jakościowym ze stosowania tutaj dwóch metod MAR tj. infiltracji brzegowej oraz zasilania rowami infiltracyjnymi. Wnioski z badań w Tarnowie posłużą do stworzenia studium wykonalności i będą modelowym przykładem stosowania tych technik dla potencjalnie innych lokalizacji w Polsce i w innych krajach Europy środkowej – czytamy w opracowaniu przygotowanym z okazji dzisiejszej konferencji.


















![Czy miasto kupi akcje spółki Tarnowskie Wodociągi? Pojawiają się problemy… [ZDJĘCIA] Budynek Tarnowskich Wodociągów](https://www.temi.pl/wp-content/uploads/2022/10/Tarnowskie-wodociagi-218x150.jpg)





![Czy miasto kupi akcje spółki Tarnowskie Wodociągi? Pojawiają się problemy… [ZDJĘCIA] Budynek Tarnowskich Wodociągów](https://www.temi.pl/wp-content/uploads/2022/10/Tarnowskie-wodociagi-100x70.jpg)