Według Romana Ciepieli, wicemarszałka Małopolski, propozycja przeniesienia głównej siedziby „Azotów” do Warszawy nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego.
– Na światowych rynkach można znaleźć bardzo wiele przykładów firm, których główne siedziby zlokalizowane są poza metropoliami i w żaden sposób nie wpływa to na osłabienie ich pozycji. Taka sztuczna „przeprowadzka” nie przyniesie spółce żadnych korzyści. Marka „Azotów” od okresu międzywojennego budowana była również w oparciu o markę Tarnowa i nie ma uzasadnienia, by administracyjnie to przekreślać – argumentuje wicemarszałek.
Duże znaczenie mają także względy społeczne i ekonomiczne, które zostały podniesione w rezolucji Sejmiku Województwa Małopolskiego. „Tarnów, dzięki mądrym decyzjom podjętym w Polsce międzywojennej i inwestycjom kontynuowanym również w późniejszych latach, stał się drugim co do wielkości ośrodkiem regionalnym w Małopolsce – czytamy w piśmie, skierowanym m.in. do premiera i ministra skarbu. – Działalność konsolidacyjna spółki w ostatnich kilku latach sprawiła, że Grupa Azoty stała się liczącym uczestnikiem na rynku chemicznym w Europie. Zarządzanie Grupą Azoty bezpośrednio z Tarnowa przynosi wymierne korzyści oraz wysokie zyski dla całej grupy. Nowa struktura firmy zapewnia jej silną pozycję rynkową w kraju i za granicą oraz sprawia, że jest ona największym w Polsce i drugim w Europie producentem nawozów mineralnych. Jej produkty trafiają do ponad pięćdziesięciu krajów świata. Sprzedaż na takim poziomie oraz obecność na tylu rynkach nie byłyby możliwe bez efektywnego zarządzania i decyzji podejmowanych przez władze spółki.”
Radni sejmiku są zaniepokojeni modelem centralizacji zakładającym, że wszelkie organy i instytucje państwa powinny mieć swoje siedziby i być kierowane z Warszawy, co powoduje konieczność przeprowadzania się do stolicy personelu zarządzającego firmami. W Warszawie powstają dodatkowe dziesiątki tysięcy miejsc pracy, zubożając lokalne rynki i transferując podatki z uboższych ośrodków do stolicy, która już dzisiaj wyróżnia się poziomem życia i liczbą ofert pracy na tle reszty kraju. W takiej sytuacji region tarnowski utraci wpływy z podatków oraz budowaną od dziesiątków lat renomę kolebki polskiej chemii.
Nie przenoście nam „Azotów” do Warszawy!
REKLAMA
REKLAMA



















![Pracownicy „Azotów” niepokoją się o przyszłość tarnowskiej firmy [ZDJĘCIA] Konferencja Azoty Tarnów](https://www.temi.pl/wp-content/uploads/2023/10/Konferencja-Azoty-Tarnow-218x150.jpg)




