Strona główna Tarnów - wiadomości „Straszak” na kierowców. W Ładnej pojawi się fotoradar

„Straszak” na kierowców. W Ładnej pojawi się fotoradar

2
fotoradar w Ładnej
Jedno z urządzeń zainstalowane zostanie w Ładnej, w gminie Skrzyszów. Będzie to powrót fotoradaru na DK 94 w Ładnej po kilku latach
REKLAMA

Główny Inspektorat Transportu Drogowego podpisał umowę z dostawcą 70 fotoradarów, które pojawią się na polskich drogach. W Małopolsce zamontowane zostaną cztery takie urządzenia. Jedno z nich funkcjonować będzie w powiecie tarnowskim, w miejscowości Ładna, w gminie Skrzyszów, o co wnioskował tamtejszy samorząd. Trwają także rozmowy, aby fotoradar wrócił do Tarnowca, jednak szanse na to są obecnie niewielkie.

Dodatkowe 70 fotoradarów na polskich drogach

W Polsce działa obecnie 646 urządzeń pomiarowych różnego typu, a ich liczba ma jeszcze wzrosnąć. To dlatego, że Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) zapowiedziało instalację kolejnych 128 urządzeń, w tym 70 nowych fotoradarów i 43 nowych odcinkowych pomiarów prędkości. Projekt ma zostać ukończony do 30 czerwca 2026 roku, ale możliwe, że nowe urządzenia pojawią się na drogach już w tym roku.

Kilka dni temu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym podpisało umowy z firmą Lifor Sp. z o.o., która dostarczy i zamontuje 70 fotoradarów TraffiStar SR390. To urządzenia, które dają gwarancję ciągłości wykonywania pomiarów prędkości oraz wysoką jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń, popełnionych przez kierujących. Urządzenia mogą nieprzerwanie pracować w trudnych warunkach pogodowych zarówno w dzień, jak i w nocy. Lokalizacje, w których staną nowe fotoradary, wytypowano przy współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz policją. Pod uwagę wzięto przede wszystkim liczbę i rodzaj zdarzeń drogowych oraz liczbę ofiar z podziałem na zabitych i rannych, ale i również obecność przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych czy miejsc użyteczności publicznej. Koszt instalacji jednego fotoradaru TraffiStar SR390 wynosi blisko 240 tys. złotych.

REKLAMA (2)

 

REKLAMA (3)

Powrót do Ładnej

Jedno z takich urządzeń zainstalowane zostanie w Ładnej, w gminie Skrzyszów. Będzie to powrót fotoradaru na DK 94 w Ładnej po kilku latach, kiedy to urządzenie zostało usunięte z powodu modernizacji drogi. O ponowną jego instalację zabiegały władze gminy Skrzyszów. – Jedno takie urządzenie funkcjonuje już w naszej gminie, dokładnie w Pogórskiej Woli, gdzie sprawdza się doskonale. Wierzę, że podobnie będzie także w przypadku fotoradaru zamontowanego na DK 94 w Ładnej – mówi Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów. – O jego ustawienie w tym miejscu od dawna zabiegali nie tylko radni, ale przede wszystkim mieszkańcy naszej gminy. Fotoradar umiejscowiony zostanie w sąsiedztwie salonu Renault. Blisko niego znajduje się przejście dla pieszych, z którego korzystają dzieci idące do szkoły oraz wierni zmierzający do kościoła. Pomimo że w tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, kierowcy nic sobie z tego nie robią. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni Inspekcji Transportu Drogowego, że wysłuchała naszych apeli. Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego warto podkreślić, że pieniądze z mandatów nie będą wpływać do naszego budżetu.

Będzie fotoradar w Tarnowcu?

Czy podobne urządzenie powróci także do Tarnowca? Od 1 stycznia 2016 roku straże miejskie i gminne nie mogą używać fotoradarów. Zgodnie z obowiązującym prawem również w gminie Tarnów przestał wówczas funkcjonować fotoradar zlokalizowany przy drodze wojewódzkiej 977 w Tarnowcu, który przez blisko osiem lat działał w tym miejscu. Władze gminy Tarnów wiele razy twierdziły, że odkąd zamontowano urządzenie notowano znikomą liczbę zdarzeń drogowych, co wpływało na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. W tym jednak przypadku pieniądze z mandatów z fotoradaru w Tarnowcu zasilały budżet gminy Tarnów. Władze gminy informowały, że każdego roku dzięki urządzeniu zarabiały ponad 500 tys. zł, które przeznaczano na budowę chodników czy przejść dla pieszych. Przez wiele lat władze podtarnowskiej gminy walczyły o powrót urządzenia do Tarnowca. Wysyłano w tej sprawie specjalne pisma do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jak się jednak okazuje, powrót fotoradaru raczej nie dojdzie do skutku, a wszystkiemu winne są… pieniądze.

– O powrót fotoradaru staramy się od wielu lat. Pojawił się pomysł, aby urządzenie wróciło do Tarnowca, jednak musielibyśmy sfinansować koszty jego zakupu. Wiązałoby się to z kwotą wynoszącą około 250 tys. zł. To bardzo duże pieniądze, zważywszy na to, że urządzenie i tak przekazane byłoby w zasoby ITD, przez ITD byłoby obsługiwane, a co za tym idzie – także każdy zysk z wystawionych mandatów trafiałby na ich konto. Takie rozwiązanie jest obecnie dla nas nie do przyjęcia, nawet spoglądając przez pryzmat ewentualnej poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu – tłumaczy Sławomir Wojtasik, zastępca wójta gminy Tarnów. – Już po likwidacji fotoradaru zastosowaliśmy inne rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo. Pojawiły się biało-czerwone bariery wydzielające pas chodnika od strony szkoły, natomiast po drugiej stronie powstała zatoka autobusowa i przejście do dróg bocznych. Mamy także oznakowane ograniczenia prędkości oraz pojawiła się osoba, która ubrana w specjalny odblaskowy uniform i trzymająca w rękach tablicę ze znakiem „Stop”, przeprowadza przez jezdnię pieszych. Fotoradar zapewne byłby w tym miejscu jak najbardziej zasadny, ponieważ droga wciąż jest najczęściej uczęszczaną przez kierowców trasą w naszej gminie, którą pokonuje każdego dnia około 16‒20 tys. samochodów. Niestety, na zaproponowane nam warunki instalacji urządzenia nie możemy przystać. Obecnie pozostaje nam oczekiwać na to, że podobnie jak Ładna w gminie Skrzyszów, tak samo Tarnowiec trafi na listę Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, które zdecyduje się zamontować tu fotoradar.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
2 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
2
0
Napisz komentarzx