Spacer po (nie)zwyczajnej Bratysławie

0
Bratysława
fot. Anna-Maria Tryba
REKLAMA

Z Tarnowa do tego zagranicznego miasta jest zaledwie 450 km, to bliżej niż do Poznania czy Gdańska. O jakim miejscu mowa?

Bratysława! Tak zwyczajnie? A któż z nas faktycznie zna stolicę Słowaków? Co zatem warto zobaczyć w tym mieście?
Bratysława leży na południowym zachodzie Słowacji. Rozpościera się na obydwu brzegach Dunaju, u podnóża pasma górskiego Małych Karpat. Początek historii miasta zwykło się datować na okres wpływów rzymskich. Wykopaliska archeologiczne wskazują jednak, że początków Bratysławy należy szukać jeszcze wcześniej. Na terenie wzgórza zamkowego istniał bowiem celtycki gród, a jego mieszkańcy toczyli krwawe walki ze słynnym dackim królem Burebistą oraz Germanami.

Ważny okres w historii miasta to czasy istnienia państwa Samona. Bratysława była jednym z ważniejszych grodów tego pierwszego państwa słowiańskiego. W IX wieku tereny te zostały zajęte przez Węgrów i dla Bratysławy zaczął się nowy rozdział w historii. W 907 roku pod grodem doszło do wielkiej bitwy pomiędzy Węgrami a Bawarczykami, zakończonej zwycięstwem tych pierwszych. Na wzgórzu powstał potężny zamek, wokół którego wyrosła osada handlowa (późniejsze miasto). Zjeżdżały tu koronowane głowy, podpisywane były również traktaty i układy.

Tak więc pierwszy na liście miejsc do odwiedzenia w Bratysławie jest Zamek Bratysławski (Bratislava Hrad). Widoczny jest z dużej odległości. Wzgórze, na którym stoi, ma wysokość 85 m nad poziomem rzeki Dunaj. Zamek Bratysławski mieści niektóre zbiory Słowackiego Muzeum Narodowego – w szczególności wystawę archeologiczną „Skarby dawnej przeszłości Słowacji”, kilka ekspozycji historycznych (meble, zegary) oraz wystawę muzyczną.

REKLAMA (2)

Jeśli jednak nie chcemy zwiedzać muzeów, powinniśmy wejść na zamkowy dziedziniec i przejść się klimatyczną ulicą Mikulášska (w zabytkowym Domu pod Dobrym Pasterzem działa Muzeum Zegarów – Múzeum hodín). Warto również pospacerować ulicą Vodný vrch i Zámocké schody (piękny widok na Dunaj i most SNP z wieżą restauracyjną UFO!).

Punktem wyjścia do zwiedzania centrum może stać się ulica Obchodná. To bardzo przyjemny deptak z wieloma restauracjami. Na północny zachód od ulicy znajduje się Grasalkovičov palác, który obecnie pełni funkcję siedziby prezydenta. Pomiędzy pałacem a centrum miasta zobaczymy dwa interesujące kościoły: św. Jána z Mathy oraz łączący styl neoromański i barokowy kościół św. Stefana (Župné námestie 10).

Bratysława
fot. Anna-Maria Tryba

Następnie przechodzimy przez Michalską Bramę – jedyną zachowaną bramę miejską. Pochodzi ona z XVI wieku, zwieńczona jest barokowym hełmem. W środku zorganizowano wystawę broni i punkt widokowy (Michalská veža). Tuż przed bramą znajduje się Muzeum Farmacji. Mieści się ono w zabytkowym budynku Apteki pod Czerwonym Rakiem (Michalská 26). Zaraz niedaleko możemy zobaczyć Cumila. Jest to rzeźba kanalarza wysuniętego od ramion w górę spod pokrywy kanału, podpatrującego przechodniów. Pomnik znajduje się u zbiegu ulic Panskiej i Laurinskiej. Powstał w ramach rewitalizacji i ożywiania bratysławskiego Starego Miasta. Wykonany został z brązu, jego autorem jest Viktor Hulik.

REKLAMA (3)

W centrum rynku znajduje się słynna Fontanna Maksymiliana, która upamiętnia koronację Maksymiliana II Habsburga na króla Węgier. Centrum miasta zamyka Hviezdoslavovo námestie stanowiące dziś modny bulwar pełen restauracji. U jego wylotu (Rybné námestie) stoi zabytkowa Kolumna Świętej Trójcy. Na placu zobaczymy też pomnik Hansa Christiana Andersena i Pavola Országha Hviezdoslava (słowackiego poety). Patrząc na wprost od tego pomnika, zobaczymy przepiękny budynek Narodowego Teatru Słowackiego. Jest to monumentalna budowla wybudowana w latach 1885 – 1886. Przed nią stoi fontanna z figurą greckiego herosa, Ganimedesa. Budynek ten powstał dla teatrów węgierskich i austriackich, jednak w 1920 roku przejął go Słowacki Teatr Narodowy. W 2007 roku przeniósł się on do nowego budynku nad Dunajem. Na Starym Mieście występuje dziś przede wszystkim balet i opera narodowa.

Nieco dalej od samego centrum znajduje się kolejny punkt na naszej liście „must see” – Modrý kostolík (Niebieski kościół) lub po prostu Kościół św. Elżbiety (Bezručova 2534/2). Został on wybudowany na początku XX wieku przez Odöna Lechnera i do dziś zachwyca swoją oryginalnością i kolorami.

Bardzo wielu turystów przybywających do Bratysławy wybiera się na wycieczkę do zamku Devin. I słusznie! Widoki z samej góry są wspaniałe! Ta pochodząca jeszcze ze średniowiecza twierdza przetrwała w stanie ruiny, ale jej malownicze położenie (ujście Raby do Dunaju) wynagradza ten fakt.

Wycieczka – nawet jednodniowa – do Bratysławy może być dobrym pomysłem na wykorzystanie wciąż ciepłej aury u schyłku lata!

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze