Naturalny niezbędnik podróżny Zdrowej Brzózki

0
Naturalny niezbędnik podróżny
fot. Kamila Bachula
REKLAMA

Podróże niekiedy zmuszają do kombinacji z bagażem. W walizki nie zapakujemy wszystkich produktów i rzeczy, jakie mogłyby się nam przydać. Wszelkie miniaturowe opcje są mile widziane, ale też takie, które są wielofunkcyjne. Przez kilka ostatnich wypraw wakacyjnych wypracowałam swój naturalny niezbędnik podróżny, czyli naturalne wielofunkcyjne substancje, jakie naprawdę się przydają.

Zdrowa Brzózka już od kilku lat systematycznie redukuje toksyczną chemię w swoim najbliższym otoczeniu. Dom wolny od chemii to jeden z moich priorytetowych celów. Dzięki podjętym działaniom udało mi się zamienić wiele sklepowych środków na naturalne substancje, które stosuję zarówno podczas domowych porządków, jak i w domowej apteczce oraz kosmetyczce. Swoimi odkryciami dzielę się również na łamach tygodnika TEMI.

Te zmiany przyniosły spore oszczędności, zwolniły trochę miejsca na półkach, ale przede wszystkim odciążyły mój organizm od toksyn. Matka Ziemia również na tym korzysta. Same plusy!

Wracając do niezbędnika podróżnego, z bólem serca przyznaję, że jestem zmuszona stosować plastikowe opakowania. Niestety, szklane pojemniki są cięższe i mniej praktyczne podczas podróży, dlatego w tym wypadku robię wyjątek. W warunkach domowych staram się używać szklanych bądź papierowych opakowań. Podczas pakowania bagażu w podróż z pomocą przychodzą mi małe, 100-mililitrowe pojemniczki, które są do kupienia w drogeriach.

REKLAMA (2)

W skład naturalnego niezbędnika Zdrowej Brzózki wchodzą:

OCET JABŁKOWY

który stosuję głównie jako tonik do mycia twarzy oraz substancję do zwilżania bawełnianych chusteczek, dzięki czemu mam własnej roboty nawilżane chusteczki, które podczas podróży mają wiele zastosowań. Domowy ocet jabłkowy sprawdza się również przy niestrawności, a także w celach dezynfekcji powierzchni. Ma on zatem zastosowanie zarówno kosmetyczne, jak i lecznicze. W celach kosmetycznych ocet jabłkowy rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:1. Tonik z octu jest doskonałym płynem do odświeżenia ciała w upalne dni.

OLEJ KOKOSOWY

stał się dla mnie niezbędny w moim życiu codziennym, zarówno w kuchni, jak i w kosmetyczce. W podróży jest moim balsamem do ciała, kremem do opalania i po opalaniu, pastą do zębów, płynem do demakijażu i oczywiście tłuszczem spożywczym do gotowania lub jako dodatek do kawy! Taka kawa z olejem kokosowym jest zbawienna w kryzysowych sytuacjach, kiedy trzeba mocno pobudzić swoje ciało do wysiłku.

SÓL EPSOM

czyli sól magnezowa, której roztwór wodny jest niezastąpiony do łagodzenia nieprzyjemnych objawów po ugryzieniach przez komary, osy i inne owady. Świetnie się też sprawdza do załagodzenia poparzonej skóry po zbyt intensywnym opalaniu, co niestety zdarza się na wczasach. Roztwór soli epsom stosuję również na zmęczone nogi po trasie. Zawarty w nim magnez przynosi cudowną ulgę zmęczonym i opuchniętym nogom. Możemy przygotować sobie mały pojemnik gotowego roztworu i zabrać niewielki zapas soli, gdyby była potrzeba dorobienia go w trakcie wakacji. Roztwór przygotujemy na zwykłej, przegotowanej wodzie. Na 100 ml wody dajemy 1 łyżeczkę soli.

OLEJEK LAWENDOWY

którego zapach uwielbiam i stosuję go często zamiast wody perfumowanej. Olejek ten jest doskonały do odstraszania komarów i innych owadów. Kiedy mamy nocleg w namiocie, zakraplam go na bawełniany płatek i umieszczam na siatkowej półeczce u góry, dzięki czemu nic nas nie atakuje w nocy, a dodatkowo jego uspakajające właściwości ułatwiają nam zaśnięcie.

REKLAMA (3)

OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

stosuję przeważnie jako zapach, który również pokochałam. Dodatkowo okazał się bardzo pomocny w celu wysuszenia wyprysków na twarzy, ale też zaskoczył mnie swoimi wysuszającymi właściwościami w przypadku opryszczki na ustach! Przy intensywnej formie turystyki mój organizm czasami dopada osłabienie, a wtedy lubi pokazać się opryszczka. Dzięki olejkowi herbacianemu goi się w bardzo szybkim tempie. Olejki eteryczne są również niezastąpione do odświeżenia ubrań, kiedy tak się złoży, że nie masz jak zrobić prania.

NALEWKA Z ZIÓŁ SZWEDZKICH

czyli 11 ziół na alkoholu o wszechstronnym działaniu. Ratują nas przede wszystkim od kłopotów żołądkowych, kiedy w restauracji trafimy na coś nie do końca świeżego, ale nie tylko. Nalewka ma bardzo silne działanie przeciwbakteryjne, dlatego jest to podstawa naszej podróżnej apteczki. W przypadku jakichkolwiek skaleczeń nalewka przyspiesza gojenie się skóry. Jest również pomocna na ból głowy. Smarujemy skronie lub czubek głowy w celu uśmierzenia bólu.

Muszę w tym miejscu zaznaczyć, że powyższe substancje pakuję w osobnych pojemnikach, w zależności od tego czy są przeznaczone do użytku spożywczego, czy też kosmetycznego. Dzięki naturalnemu niezbędnikowi podróżniczemu mogę znacznie zminimalizować liczbę pakowanych kosmetyków i substancji leczniczych, co jest konieczne podczas wyjazdów wakacyjnych.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze